Kommenteeri

Mida purjereisile kaasa võtta?

Minu käest küsitakse päris tihti, et mis siis ikkagi reisile kaasa tuleks võtta. Eks nende kuue (peagi juba seitsme) reisiga on tõesti mõned kogemused kogunenud ja mõtlesin teha ühe listi olulistest asjadest. Endal ka hea teinekord siit spikerdada. 
ALUSTUSEKS...
... tuleb selgeks teha (näiteks YR.NO abil, mis kliimasse purjetama lähed. Tasub vaadata nii konkreetseid kuupäevi kui ka üldist statistikat - kui palju sooja- (või külma-) kraade ees ootab, kui palju sademeid, mis lainekõrgus tõotab tulla jne. Ilma saab vaadata ka Passageweatherist  ja Windy'st.  
Teine oluline asi on kohe välistada suured reisikohvrid, sest purjeka peal ei ole neid kuskile panna. Tolknevad jalus ja sõidavad laine taktis mööda kajutit.. Selja- või spordikott on paigutamise mõttes palju parem.

DOKUMENDID
* ID-kaart ja/või pass
* Väikelaevajuhi tunnistus
- siiani mul seda otseselt vaja pole läinud, aga mine tea.. 
* Juhiluba - vahel on vaja rendiautot võtta
* Krediit- või pangakaardid. Sularaha ei tee ka paha.

RIIDED
Veekindel komplekt
- Ilmselgelt tuleb riiete osas teha valikud sõltuvalt esimesest punktist. Aga üldreegel on see, et vähemalt üks kasvõi enamvähem vett pidav jope+püksid võiks olla kaasas isegi soojal Vahemerel. Kunagi ei tea, millal vihmahoog saabuda võib. Assooride reisi käigus olin ma sunnitud ostma üsna kalli tormijope, sest lihtne matka-kilekas, mis mul kaasas oli, ei vastanud ookeanipurjetamise tingimustele. Toppisin küll kõik enda ja teiste vabad riided selga, aga kui külm juba naha vahele pugenud on, siis merel niisama lihtsalt sooja enam ei saa. 

Soe pesu - troopilisse kliimasse pole ehk vaja, aga mõnel pikemal õhtul sügisesel Vahemerel kulub ära küll. Mõnusam on olla igal juhul, kui veekindla kooriku all ihu vastas mingi pehmem kangas on. Nagu juba eelmises punktis mainisin - kõige hullem tunne, mis merel tekkida saab (pärast merehaigust muidugi) on külmavärinad -  süda läheb kergemini pahaks, tuju vajub nulli ja uni hakkab peale tulema. Niiet pigem topi rohkem riideid selga. Päris kubujussiks siiski ei tasu ennast mässida, sest vahel on vaja kiireid liigutusi teha. 

Purjetamiskindad - kui vähegi oma peopesadest hoolid, siis korralikud purjetamiskindad. Ma olen korra saanud väga haiget ka jalgrattakinnastega.. Nende sõrmeosad on liiga lühikesed ja kaitsevad küll peopesa, aga mitte sõrmi... Niiet neid ma ei usalda. Ilmselt töötavad ka tugeva peopesaga töökindad - neil saad oma soovi järgi osa sõrmikuid ära lõigata ja osa alles jätta. 

Müts - jällegi sõltub kliimast, aga peaasi, et peast ära ei lenda. Oleme päris mitu korda pidanud mütside päästmiseks MOBi manöövreid tegema ja õnneks siiani kõik kätte saanud.. Mulle meeldib nokaga müts, sest see varjab vajadusel ka päikest. Tais oli mütsi ülesanne pigem pead päikese eest kaitsta. Seal sobis ka mõni hipi-lötu või "Thailandi" kirjaga turistikaabu. Keset ookeani purjetades võiks müts soe ka olla. 

Buff/sall - tuule käes on teinekord isegi paarikümne soojakraadi juures kaelal külm. Niiet kui ei taha köha saada, hoia buff läheduses. 

Muud riided - mul on tavaliselt veel kaasas:
* mõned särgid-maikad
* ujumisriided ja väike/kerge rätik
. Mõnes laevas on küll rätikud olemas, aga rannas on liivane ja pärast on endal ebamugav + laev liiva täis.
* 1-2 dressipluusi
* lühikesed püksid (soojas kliimas ja pika reisi ajal isegi 3-4 paari)
* lofakas triiksärk, mida on mugav peale tõmmata, et keha päikese eest kaitsta
* paar lofakaid pükse vabal ajal laevas tsillimiseks
* jooksupüksid (kas põlvini või pikad) - keskmise ilmaga purjetamiseks või niisama laevas olemiseks (ükskord käisin reisi ajal jooksmas ka!)
* kleit millega mõnel õhtul baari minna kannatab
* ja teine kleit, mis randa minekuks hea peale tõmmata on
* teksad - pigem selleks, et enamähem normaalselt koju saabuda
* mingid mõnusad pikad püksid/retuusid, millega reisida
* no ja siis pesud-sokid ka muidugi

JALATSID
* Purjetamisketsid või tennised
- ei pea olema peened HH või Gilli papud. Piisab, kui on valge tallaga (või vähemalt ei määri laeva pinda) suvalised tennised. Peaasi, et ei libise ja jalas püsivad. Ehket plätudega purjetamine ei ole hea plaan.
* Plätud või sandaalid võta siiski kaasa, sest rannas käimist on omajagu
* Matkajalatsid - tihti käime maapeal olles ka mägedes matkamas. Tegelikult enamasti töötavad ka lihtsalt jooksutossud vms kinnised jalanõud. Välja arvatud juhul, kui reisil on kaasas Kunnar Karu, kes meeskonna tõenäoliselt kuskile kaljude vahele ronima viib.
* Surfisussid vms vees käimise jalatsid, et snorgeldades koralli otsa koperdades jalgu katki ei tee
* Mul on vahel kaasas olnud ka vabaaja tossud ja/või viisakamad madalad kingad (juhul kui on teada, et mingi osa reisist tuleb linnas veeta)

MUU VARUSTUS:
* Väiksem kott
, kuhu maa peal käies asju panna. Mul on üks Taist ostetud veekindel "pamp" millega on päris mugav majandada. Eriti kui on vaja ankrus olevast laevast kummipaadiga maale saada - ei pea kartma, et telefon või fotokas vett saab.
* Veekindel telefoni kott 
* Päikesekreem - sest päike on erakordselt ere
* Päikeseprillid (korraliku UV kaitsega!) - vt eelmist punkti
* Akupank - laevas on üldjuhul küll inverterid jms olemas, aga suure meeskonnaga võib vahel järjekord tekkida
* Pesuasjad. Eks igaüks neid teab ise. Aga mida vähem, seda lihtsam. Suurt meigikotti, fööni ja triikrauda ma pole võtnud..

RAVIMID
Ma üldiselt suurt apteeki kaasa vedada ei ole viitsinud, sest alati on keegi, kes viitsib.. Aga alati on mul kaasas:
* mõned valuvaigistid
* natuke (villi)plaastrit
* merehaiguse tabletid - minu hinnangul igasugu ingveritabletid jms jura ei tööta. Mina lasin perearstil kirjutada veidi kangemat kraami - Vertimed on minu valik.
* kurgutabletid - mul lihtsalt on hell kurk...

MUU PUDI-PADI
* Kõrvatropid.
Vahest mõni reisikaaslane norskab, aga päris kindlasti krigisevad ja nagisevad kinniseotud otsad sadamakai vastu. Kergema unega reisisellidel kuluvad tropid ära.
* Üks hea raamat. Lennukis ja mõnel vabamal hetkel mõnus ajaviide
* Muusika - laevas on nii sõidu ajal kui õhtuti süüa tehes hea muusikat kuulata. Ükskõik, kas telefonist, iPadist või mp3 playerist.
* Audiokaabel, et muusika playerist kõlaritesse ka jõuaks. 
* USB autolaadija - sest kui muid pistikuid jääb väheks, siis mõne sigaretisüütaja otsaga augu ikka leiab, et telefoni laadida. 


Üldiselt muidugi mida vähem staffi kaasas, seda mugavam. Ja eks igaüks ikka lõpuks pakib ise oma koti. Püüdsin siia põhilised asjad kirja saada, aga ega ma ka iga kord sellist hunnikut kaasa vedada ei viitsi.. Hästi palju sõltub siiski ilmast ja aastaajast.
 

Lisa kommentaar

Email again: