Kommentaarid (17)

Minu suur juht ja õpetaja - Johan aka John.

Seekord tutvustan Sulle, mu armas lugeja (kahe postituse kohta on teid juba pea 400 - uskumatu!), oma head sõpra, õpetajat, treenerit, juhendajat (või kuidas iganes teda nimetada) - Johanit. Andsin talle ette mõned lähtepunktid ja palusin kirjutada lühikesed ülevaatlikud lõigud oma purjetamiskarjäärist. Ühtlasi alustan ka meresõnastiku selgitamisega - tärnikesed mõistete juures viitavad lõigu lõpus olevatele seletustele - proovin need keerulised sõnad nö inimeste keelde panna.


Esimene purjetamine

Vist Võrtsjärvel, vist seesama kord kui Karuga kahese Laseri* masti kolmeks tükiks saime. Aasta oli umbes 2000.

*Laser - purjekatüüp


Kõige ohtlikum olukord

MIdagi väga traagilist õnneks pole olnud. Mõned tormid ikka. Üks rämedamaid oli torm Korsikal - sadamas. Vale sadamavaliku tagajärjel oli päris ohtlik olukord jahtidele. Suured lained lõid sadamasse sisse ja lõhkusid mitu päeva laevu. Kuhugi varjuda ka ei olnud. Sel sügisel olime veidi hädas Aeooli saarestikus kui äikesetormi eel tuli pilgeni täis sadamast lahkuda ja samal ajal 80 m2 genua* rull puruks lendas niiet purje polnud võimalik enam kokku rullida. Loomulikult oli ka fall** mastitopis sõlmes, et jumala eest purje alla ei saaks võtta. Läks pimedaks ja tuulas nagu hull, aga saime asja korda pärast saare taha varju sõitmist. Üks kord on tulnud päris mitu kilomeetrit ujuda, sest svertpaat*** läks uppi, võttis vee sisse ja muutus sõidukõlmbatuks.

*genua - eespuri

**fall - ots, millega purjeid üles ja alla tõmmatakse

***svert - pmt nagu kiil, aga kerge ja üles-alla liigutatav


Kõige naljakam olukord

Võrtsjärve nädala regatil palju aastaid tagasi sündis väljend "liblikakepp". Suures võistlustuhinas taganttuules märki tulles olin mina pika pootshaagiga* fokat** "liblikas" hoidmas ja sõber Tanel oli kummargil keset kokpitti*** valmis sverti sisse laskma. Märki jõudes, kapteni käsu peale, ise näoga sõidusuunas olles eemaldasin üleliigseks muutuva pootshaagi ja sõidutasin selle suure hooga otse kummargil sverdimehele kümnesse. Ja nii kohe mitu korda. Räme naer junga**** suust :)

*pootshaak - pika varre külge kinnitatud konks, millega haaratakse näiteks veest otsi

**foka - eespuri. Põhimõtteliselt sama, mis genua - erinevus on suuruses. Genua on suurem ja ulatub mastist tahapoole. Foka on väiksem ja mastini ei ulatu.

***kokpit - laeva tagumine osa, kus on istumiskohad ja rool

****junga - wikipedia ütleb, et nö laevapoiss/tekipoiss - õpilane


Kõige vingem purjekas

“Jääpurjekas DN, sel aastal, Võrtsjärve jääl. Ülim adreka-laks, kui oled seni olnud rahumeelne matkapurjetaja. Suurematest jahi moodi asjadest ilmselt nii vanem kui uuem Bavaria 50. Veidi parema mulje vist isegi jättis meie Kreeka partneri vanem, aga superheas korras 50 Cruiser. Unistusi on muidugi oluliselt vingemaid kui lihtsurelikele mõeldud kruiisijahid.


Eesmärk/unistus

Eks vaikselt laiendame haaret. Juba järgmisel aastal on päevakorral Tai ja Kariibid. Sealt edasi oleks loogiline samm teha mõni pikem merel viibimine (Lissabon - Madeira; Mallorca - Tenerife; põhjamere tripp; vms). Järgmise 5 aasta jooksul võiks juhtuda üks Atlandiületus ehk? Ja no mis seal salata, suur unistus on ikka purjede all tiir ümber palli teha.


Miks sa arvad, et minust asja saab? Mis mul kõige raskem olema saab?

Veel ei teagi, kas saab asja :) Pisik on olemas ja sära on silmis - see on põhiline. Ma arvan, et sa oled üsna tahtejõuline ja eesmärkidele orienteeritud - see aitab kaasnevate raskustega hakkama saada. Füüsiline raskus seisneb ilmselt mõnda aega kimbutava merehaiguse killimises. Vaimne raskus lisaks iseendaga toimetulekule meeskonna koordineerimises.

Ma ei tahaks täna veel mingeid hinnanguid anda tegelt. Olen sind näinud ainult kahel lõbusõidureisil toimetamas ja seal on olnud pure fun. Näis, mis siis saab kui esimesed errorid tekivad :)


Mina igatahes juba ootan neid erroreid. Tahaks loota, et meie ühtegi masti kolmeks jupiks ei murra, aga pole välistatud, et masti võrdlemisi madalasse Võrtsjärve põhjamudasse kinni siiski vääname.. Hooaja alguseni on 7 nädalat ;)


Lisa kommentaar

Email again:
Kommentaarid (17)
vDoZkdYpbJrnHO lUkAevTKqcZ · 25. november 2019
oJnpvlcAM dcsLDFokal · 25. november 2019
UvylnNOaWRHIKX vNDfGtlOexazIu · 20. jaanuar 2020
kbCOaWcgLv pLaTAMEqZNK · 20. jaanuar 2020
taIETBqHVzD BFUZMboSpsHicK · 16. märts 2020
ilreOuBRwfJcA jwfTpLYHyeSs · 16. märts 2020
wmCgqsRyEnUPTG hnTRIGfXuC · 19. aprill 2020
JzmlDFTpcUiqsGIf nUYPeSGVfkC · 19. aprill 2020
htDMiljUd GREimSLpyMYfxKA · 29. mai 2020
QozLwMlBS QcENhLgwI · 29. mai 2020
YfdPyexDthXkKM fBRIwpgJL · 6. juuli 2020
gSHZktPmMBNWIfe szEyuioxtfV · 5. august 2020
jJQXLKzBnrOhxHNE lTZuHeNMvAbgsQh · 5. august 2020
GUqpCkOoiLs fMDxCRvI · 25. august 2020
pnZLWgroqB phkvMHAe · 25. august 2020
UlgsEOMXePbuLpBG ZDrTPldQneGCqAF · 11. oktoober 2020
tOywnzRrLQIjx RaxDjmtrpQJgVS · 11. oktoober 2020